Akrylové barvy


Akrylové barvy

Akrylové barvy

Tento druh barev je vyroben smísí pigmentů a syntetických pryskyřic. Akrylové barvy jsou na vodní bázi a to je jejich prioritní předností. Technicky jsou podobné olejovým barvám. Na rozdíl od nich ale potřebujeme k jejich ředění a vymývání štětců pouze vodu. Jejich další pozitivum tkví v tom, že rychleji zasychají. Pokud nemáte rádi vůni ředidla, pak zaplesáte, protože je zde nemusíte používat. Po jejich zaschnutí jsou odolné proti oděru i vodě.

Akrylové barvy pro hobby malování

 Akrylové barvy, které jsou určeny pro malbu, se využijí i pro ubrouskovou techniku a také další způsoby dekorace. Malířské akrylové barvy lze užít pro hobby malování, ale opačný postu se nedoporučuje. Akrylové barvy se prodávají v tubách a větší pak v kelímcích. Pokud je chceme vyzkoušet, pak si kupte paletu hlavních barev, které pak mezi sebou lze sekundárně namíchat a vytvořit tak kýženou barvu či její odstín.

Diference barev podle ceny a kvality

Později si můžete danou barvu dokupovat. Na trhu se rozlišují studentské či školní barvy, studivé a umělecké – profesionální – barvy. Jejich markantní rozdíl je jak v ceně, tak v jejich kvalitě. Studiové barvy jsou vhodné pro lidi, kteří rádi malují, ale neživí se tím. Pokud ale chcete mít výsledek bezchybný, pak určitě investujte do dražších barev. V dnešní době si lze na trhu vybrat barvy, které mají jisté efekty, například duhové, světélkující nebo oblíbené lesklé odstíny.

Paleta


Je lepší použít dřevěnou paletu, protože z porcelánové i umělohmotné je těžké odstranit zaschlé barvy. Můžete si také například na cesty zakoupit papírové bloky, které mají tvar palety a poté, co ji užijete, můžete ji zahodit do koše či popelnice.

Štětce

Pokud se chceme vyvarovat patrných stop po štětci, je lepší užívat měkké přírodní štětce ze sobolích chlupů či měkké syntetické. Pokud chceme, aby byly tahy štětcem znatelné, pak je dobré užít raději polyesterové štětce nebo dokonce malířskou špachtli. Pro obé platí jedno a totéž pravidlo – vymývejte okamžitě potom, co skončíte práci. Pokud vám barva ve štětci zaschne, budete se jí jen s obtíží zbavovat.

Doplňky k akrylovým barvám

Média slouží k tomu, abychom si upravili zahuštění či rozředění dané barvy a dosáhli toho, že nanesená vrstva bude pastózní nebo hladka, dále jimi zpomalíme proces schnutí a můžeme zvýraznit či jakkoliv upravit konečnou malbu. Pokud použijeme média, pak jsou barvy sice tekuté, ale nejsou zředěné, zvýší se jejich průhlednost, a tak se užívají jako doplněk při glazurování. Malty dokáží zajistit interesantní materiálové reliéfy a lze je nanášet díky malířskému noži.

Závěrečný lak je vhodný užít proto, aby malba zůstala čistá, ale také dokáže zvýšit její odolnost a hloubku barev. Můžeme jej zakoupit buď v lesklém, nebo v matném provedení a pak si sami namíchat polomatnou variantu. Malba musí před lakováním nejméně týden schnout.

Akrylové barvy
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..