Udělejte z terasy plnohodnotnou součást rodinného domu

Udělejte z terasy plnohodnotnou součást rodinného domu

Trendem moderní architektury je propojení interiéru s exteriérem. Člověk se vrací k přírodě. Klade se tak důraz na nízkou energetickou náročnost domu, ale také jeho umístění na pozemku. Musí být v dokonalé symbióze s okolím a terasa se zahradou se stávají plnohodnotným prodloužením interiéru.

Na terasu myslete už při plánování projektu domu

Při plánování domu dbejte na využití exteriéru. Pokud vybíráte mezi hotovými projekty rodinných domů, určitě dbejte na to, aby měl projekt naplánovanou terasu nebo si ji do hotového projektu nechte dodělat.

Důležité je, aby bylo možné dostat se na terasu bez větších problémů ze společenských prostor, jako je kuchyně nebo obývák. Už při plánování projektu přemýšlejte o tom, jak budete interiér využívat, kudy se bude chodit nejvíce. Díky tomu zjistíte, kde by měly být terasové dveře. Neměly by být někde za rohem nebo na chodbě. V tom případě bude terasa málo a těžko využitelná. Využívání venkovního prostoru a pohyb po domě vám usnadní sekundární dveře, například z pracovny či ložnice.

Dveře na zahradu nepodceňte

Pokud jste u někoho na návštěvě v rodinném domě, všímejte si, jak mají propojený interiér s exteriérem. Zda jsou dveře dostatečně velké. Zjistíte, že to je častý problém české architektury.

Udělejte z terasy plnohodnotnou součást rodinného domu

Odsouvací dveře dokonale propojí obávák s terasou. Zdroj: Unsplash.com

Dveře na terasu by měly být jednoznačně větší a měly by se dát otevřít tak, aby se nezavíraly a nepřekážely. Díky tomu mimi projdete i s větším nákladem, například s tácem plným dobrot.

Ideální je, pokud máte zasouvací dveře s HS portálem – žádný práh, žádná bariéra, jednoduché zasouvání dveří do boku… Bohužel, cena je pro řadu lidí dost vysoká. Levnější variantou jsou například posuvné dveře s PSK portálem. Ty mají tu výhodu, že u nich jde nastavit například i větrání. Na druhou stranu otevírání není tak hladké a mají práh. To může být problém především pro děti. Pokud nemůžete mít posuvné dveře, nechte, si udělat alespoň širší balkonové dveře, díky kterým projdete bez problémů ven. Pokud stojíte o dokonalé napojení na terasu a máte na to finance, zvolte FS portál – tedy dveře, které se společně s dalšími okny složí do harmoniky. Váš obývák se hned stane součástí přírody.

Ochrana proti hmyzu se bude hodit

Komáři dokážou být pořádně otravní. Pokud tedy stojíte o velké dveře na terasu, postupně zjistíte, že bez síťky proti hmyzu se neobejdete. Řešením je posuvná plisovaná síťka. Nemusíte se bát její instalace. Kolejničky nejsou téměř vidět a rám síťky dokonale splyne s oknem. Na zimu ji můžete vycvaknout a uložit do sklepa, ale není to potřeba. Problémem je finanční náročnost plisované síťky a také na ni musíte dávat pozor, aby přes ně někdo neprošel. Oprava je drahá.

Hmyz budete řešit i počas sezení na terase, proto myslete na elektrické zásuvky z venku domu. Můžete pak do nich zapojit různé elektrické lapače na komáry.

Velikost terasy neošiďte

Další věcí, kterou si musíte už při plánování rozmyslet, je velikost terasy. Ta je v moderním pojetí architektury velmi štědrá. Člověk 21. století rád odpočívá, schází se s přáteli, užívá si ničím nerušené chvíle klidu… Je důležité, aby byl prostor terasy hodně široký, zvlášť pokud se nachází na svahovitém pozemku a je vyvýšená nad trávníkem. Pokud nebude dostatečně široká, budete mít problém na ni při větších návštěvách vměstnat všechny hosty.

Udělejte z terasy plnohodnotnou součást rodinného domu

Štědrá velikost terasy vám umožní mít velké exteriérové sezení. Zdroj: djsarchitecture.cz

Na stínění myslete už v projektu

Důležitou součástí terasy a domu je stínění venkovního posezení. Velkou výhodu máte, pokud je projekt rodinného domu uzpůsobený tak, že je alespoň část terasy překrytá střechou domu. Máte tak pevné stínění i ochranu proti dešti.

Udělejte z terasy plnohodnotnou součást rodinného domu

Pokud má vybraný projekt domu částečné překrytí terasy díky prodloužené střeše, ušetří vám to spoustu starostí. Zdroj: djsarchitecture.cz

Pokud tuto možnost nemáte, musíte zvolit jiný typ stínění – markýzu nebo pergolu. Ke každému typu architektury se hodí něco jiného. Pergola má viditelnou pevnou konstrukci, která by měla ladit se zbytkem domu. Moderní markýzy složíte díky elektrickému ovládání jako nic, hrozí jim ale větší újma. Při výběru vždy dejte důraz na kvalitu a investujte například do elektronického čidla, které vám sroluje markízu při silném větru.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..