Vhodný koberec do bytu

Vhodný koberec do bytu

Při rozhodování o podlahových krytinách lidé nejčastěji sahají k dřevěným, plovoucím podlahám a také ke kobercům. V bytech se tak čím dál častěji objevují kusové i metrážní koberce. Koberce však plní vedle estetické funkce i tu praktickou. Pojďte se podívat, jaký koberec je pro váš interiér nejvhodnější.

Koberce tlumí kročejový hluk, snižují koncentraci jemného prachu ve vzduchu, snižují riziko uklouznutí a udržují teplo. Silné koberce s vysokým vlasem se doporučují jako vhodná izolace do starších domů a bytů. Často se také používají jako předložky před postel nebo pohovku, kde poskytují příjemný měkký a teplý došlap.

Široký výběr designů

Na trhu je k dostání nepřeberné množství designů, vybere si tedy opravdu každý. Kromě barvy a motivu je však ještě důležité sledovat výšku vlasu a materiál, z kterého je koberec vyrobený. Právě zpracování totiž rozhoduje o tom, jak je koberec odolný a jakou unese zátěž. Důležité je vzít v úvahu i to, do jaké místnosti je koberec určený a jak velkou zátěž bude muset snést. Do ložnice jsou příjemné koberce s vyšším vlascem, ale do kuchyně je vhodnější zvolit kusový koberec nebo běhoun, který se snadno udržuje.

Především moderně zařízené domácnosti dávají přednost kusovým kobercům. V obývacích pokojích se nejčastěji umísťují do středu místnosti, v ložnicích se dávají k posteli, ale své místo najdou i v dětských pokojích, kuchyních a koupelnách.

Nejběžnější typy koberců


K nejběžnějším kusovým kobercům patří tzv. bouclé neboli tkané koberce bez vlasu. Jejich výhodou je, že se snadno udržují, proto se často používají v kuchyních a v předsíních.

Často se používají i předložky a koberečky z polypropylenu. Jsou odolné i proti vysoké zátěži, jsou cenově dostupné a dobře se po nich chodí.

Koberce typu frisé jsou k dostání s dlouhým i kratším vlasem, díky tomu se hodí do obýváků a do ložnic.

Koberce z materiálu heatset, jemuž se přezdívá umělá vlna, je velmi oblíbený pro svou měkkost a jemnost. Struktura vlákna se podobá vlně, může mít i velmi vysokou hustotu vláken, takže drobečky a nečistoty se drží se na povrchu. Jeho údržba je tedy snadná. Koberce s dlouhým vlasem jsou známé jako shaggy a hodí se zejména do ložnice nebo před sedačku.

Vlna je však nepřekonatelná, její vlastnosti se nedají ničím nahradit. Výhodou je vysoká hustota vlasů a kvalita zpracování. Vlna je přírodní materiál, umí nasát vlhkost, pokud je v interiéru suchý vzduch, zase vlhkost uvolní, a tak přirozeně reguluje mikroklima. Kromě toho koberce z vlny vydrží po celé generace a neztrácejí na hodnotě.

Po výběru vhodného materiálu je potřeba ještě promyslet, zda by měl mít kobereček nějaké bezpečnostní prvky. Například koupelnová předložka by v každém případě měla mít protiskluzovou vrstvu na rubové straně. Podobná vrstva se jistě hodí i pro koberečky do dětských pokojů.

Vybrat vhodný kobereček je tak trochu alchymie, vždy se musí namíchat osobní vkus, potřeby rodiny i velikost místnosti. Když do sebe všechno zapadne, je vyhráno.

Zdroj obrázku: PR Image Factory / Shutterstock.com
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..