Jak vyrobit vánoční dózu?

Jak vyrobit vánoční dózu?

Jak vyrobit vánoční dózu?

V poslední době nabírá na popularitě takzvané DIY, neboli vyrob si sám. Vánoce jsou tím nejlepším a zároveň nejoblíbenějším obdobím, kdy své domovy a případně i terasy zdobíme, jak nejlépe to jde. Chcete-li mít svou vlastní originální dekoraci, zkuste si z docela obyčejného hliněného květináče vyrobit třpytivou vánoční dózu, která potěší nejen vás, ale i vaše blízké a přátele.

Co budete potřebovat?

  • Hliněný květináč (velikost záleží jen na vás)
  • 1 pastelku
  • 1 lepidlo (vhodný je například Herkules)
  • Rýži
  • Semínka (maková nebo sezamová)
  • Lepící tavnou pistoli
  • Metalické plátky (metalíza)
  • Pár štětců
  • Pokládací mléko
  • Měkký hadřík

Pokládací mléko a metalické plátky Art deco seženete v hobby marketech nebo v prodejnách s výtvarnými potřebami.

Postup

Začněte tím, že pastelku namalujete zvlněný okraj výzdoby na květináč. Na ta místa, na kterých bude plastický povrch, rozetřete lepidlo a posypte ho rýží nebo semínky. Odstavte stranou a vyčkejte, až vše důkladně zaschne.


Dekorování

Potom se můžete pustit do dekorování. Lepící tavnou pistolí vytvořte tam, kde zůstala volná plocha obrazec hvězdy. Hmotu z pistole vytlačte do podoby spirály a její okraje osázejte puntíky. Stejné puntíky použijte na ozdobení okraje květináče a vytvořte si vzor dle vlastního uvážení.

Všude tam, kde jste nanesli tavnou hmotu z pistole, použijte štěteček, který namočíte do pokládacího mléka a tato místa potřete (je to speciální lepidlo, které se používá k nalepení tenkých metalických plátků). Mléko neboli lepidlo nechte částečně oschnout a poté na všechna potřená místa naneste špičkou navlhčeného štětce jednotlivé plátky metalízy. Musíte postupovat opatrně a plátek vždy přitisknout velmi jemně. Lepší je, když budete pracovat na metalíze po menších částech.

Dokončovací práce

Stejně jako jste zdobili hvězdu a okraj květináče, dekorujte i plochu, na kterou jste předtím přilepili rýži nebo semínka. Nejdříve udělejte vrstvu z pokládacího mléka a poté čistým štětcem přikládejte jeden za druhým metalické plátky.

Jakmile vše aspoň částečně zaschne, plochou čisté dlaně vše jemně přimáčkněte ke květináči. Musí to být opravdu jen jemné přitisknutí, abyste výzdobu nezničili. Nakonec nechte zcela zaschnout a dóza je hotová.

Poznámka: můžete do ní dát například ovoce na vánoční stůl, vánoční figurky, neloupané arašídy nebo třeba jen vánoční ozdoby, zkrátka cokoliv, co vaše oko potěší.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..