Budoucnost v péči o rostliny – fytoinjektor, který pomáhá nejen s léčbou


Budoucnost v péči o rostliny – fytoinjektor, který pomáhá nejen s léčbou

Fytoinjektor je velmi drobný vynález, který může být v budoucnu velmi užitečný. Dokáže totiž pomoci s léčbou rostlin, ovšem nabízí se i další využití jako je například dodávání živin, odběr vzorků či dokonce úprava genetické informace.

Léčba rostlin

Jakmile vaši rostlinu napadne nějaká choroba či škůdce, pravděpodobně přistoupíte k postřiku, abyste rostlinu zachránili. Ovšem problémem takovéhoto zásahu je, že bývá nákladný, a navíc výrazně ovlivňuje i jiné organismy v okolí. U zvířat a lidí se používají k aplikaci léčiv injekce, ty jsou však pro malé a křehké rostliny příliš velké. Právě z toho důvodu přišli američtí vědci a inženýři s jednoduchým zařízením, které zaručí co nepřesnější aplikaci léčiv.


Fytoinjektor

Fytoinjektor ve své podstatě znamená injekci pro rostliny. Namísto mikrojehel, které jsou užívány především v humánní medicíně, se jedná o drobné zařízení, které je vyráběno z přírodního materiálu podobnému hedvábí. Jeho výhodou je, že dokáže dopravit jakoukoliv látku přímo do cévního systému rostliny. Tato vychytávka vznikla v souvislosti se šířením ničivé bakteriální choroby citrusů zvané žlutý drak.

Univerzální nástroj

Tým inženýrů a vědců měl za cíl vyřešit technický problém s léčbou rostlin. Díky tomu vznikl nástroj, který má ovšem mnohem širší využití než jen k podávání léčiv. Kromě léčení či očkování rostlin se tak bude moct fytoinjektor využít také k dodávání množství živin, což je důležité při správné péči o vzácné a cenné rostliny. Navíc může sloužit také k odběru vzorků pro laboratorní analýzy a genetické zákroky. Fytoinjektor byl již dokonce vyzkoušen pro editování DNA rostliny.

Tento maličký vynález v sobě tedy skrývá velkou budoucnost, a to nejen pro úspěšnou léčbu rostlin. Jedná se o chytré zařízení, které dokáže mnoho různých věcí, které usnadní pěstování rostlin.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..