Jak nám prospívají ryby?

Jak nám prospívají ryby?

Jak nám prospívají ryby?

Ryby jsou pro nás velkým přínosem, neboť obsahují větší množství zdraví prospěšných živin, než jakékoliv jiné maso. Obsahují i spoustu vzácnějších látek, proto byste je měli zařazovat na svůj jídelníček pravidelně.

Někteří mají v živé paměti, jak mu jako malému dávali rodiče spolknout lžičku rybího tuku, který byl chuťově odporný, ale velice zdravý. Rybí tuk, je totiž zdrojem omega-3 mastných kyselin, jež jsou důležité pro správný vývoj našich očí a mozku. Je také zdrojem vitaminu D, který je důležitý pro vývoj kostí.

Výhodou je, že tyto mastné kyseliny neztratíte ani při konzervaci či uzení ryb, dokonce ani při smažení, pokud není olej zahřátý na extrémní teplotu.

Ryby a jód

Jód je pro nás zcela nepostradatelný, neboť je důležitý pro správnou funkci štítné žlázy, která v našem těle reguluje správnou látkovou výměnu, srdeční tep a nervovou soustavu. Její hormony zároveň ovlivňují vývoj tělesných orgánů, hlavně mozku. Největší množství jódu najdete v mořských rybách.


  • Nezanedbatelný je taky obsah železa
  • Další látkou je aminokyselina tryptofan, jež má skvělý vliv na naši dobrou náladu

Ryby nám pomáhají s udržením štíhlé linie, a také při dietách s hubnutím. Naše obchody nás zásobují plody moře, mezi které se řadí třeba mořští korýši či měkkýši. Jejich maso je bohaté na bílkoviny, ale není tučné.

Oblíbené jsou třeba ústřice, které jsou zásobárnou zinku. Ten je důležitý pro tělesný růst a také plodnost.

Neméně důležitým prvkem pro naše tělo je selen, který nás chrání před toxickými látkami, má schopnost vázat se s jejich sloučeninami, které naše tělo vylučuje.

Mějte však na paměti, že ani konzumace mořských plodů se nesmí přehánět, proto všeho s mírou, neboť u citlivějších jedinců můžou korýši vyvolat alergickou reakci.

 1 komentář na Jak nám prospívají ryby?

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..