Jak postavit venkovní terasu? Máme pro vás návod

Jak postavit venkovní terasu? Máme pro vás návod

Venkovní terasa je skvělým místem pro setkání s blízkými. Pokud si ji chcete vybudovat i na své zahradě, pak pro vás máme jednoduchý návod o pěti krocích.

Máte dům a prázdnou zahradu? Pak je na čase ji trochu vylepšit. Kromě květin a dalších designových prvků ji skvěle doplní dřevěná terasa. Ta vám poslouží nejen během slunných letních dní jako místo k odpočinku, ale také jako skvělý přístřešek během rodinných sešlostí. Jak ji ale postavit? Stačí k tomu pět kroků. A ty vám přiblížíme v následujících řádcích.

Krok 1 – přípravy

Než se pustíte do samotné stavby, připravte si práci na papíře. Nebo si alespoň spočítejte, co vlastně budete potřebovat. Kalkulátor terasy vám při zadání rozměrů a požadovaných materiálů spočítá, kolik materiálu vám vystačí na jednotlivé části. Poté přejděte k vykopání jámy. Ta by měla být hluboká zhruba 50 cm. Šířku a délku si zvolte sami podle potřeby. Po odstranění zeminy připravte podklad.

Krok 2 – obrubníky a podkladová vrstva

Jakmile máte vykopanou jámu, přišel čas na usazení obrubníků. Ty pokládejte po celém obvodu venkovní terasy do betonového lože. Po zatvrdnutí do díry nasypejte vrstvu štěrku. Do spodní části je vhodná hrubá frakce štěrku (např. 16/32), do vrchní zvolte jemnější (8/16). Dbejte na to, aby byla vrstva štěrku dostatečně silná. Právě ta totiž zajistí dostatečný odvod vody, takže vám terasová prkna nebudou zbytečně vlhnout.

Krok 3 – udusání štěrku

Než přijde na řadu samotná výstavba terasy, je nutné ještě řádně udusat a srovnat podloží. Dbejte na to, aby nevznikly žádné nerovnosti. Pokud místo štěrku použijete beton, vyspárujte ho směrem od domu a zajistěte drenáž pro odtok vody.

Krok 4 – budování základů

Jakmile dokončíte výše zmíněnou trojici kroků, přichází na řadu terasová deska. Nejprve na vrstvu štěrku položte podkladové hranoly. Připevněte je pomocí vrutů tak, aby držely pevně a byly dostatečnou oporu pro každé terasové prkno. Vzdálenost mezi hranoly držte maximálně na dvaceti násobku jejich tloušťky. Pro podkladové hranoly nedoporučujeme používat smrk. Ten je sice levný, ale během několika let by podlehl hnilobě.

Krok 5 – dokončení

Hotová základna značí, že máte vybudování terasy skoro za sebou. Stačí už jen položit prkna a v případě potřeby zajistit přístřeší. Prkna je nejprve potřeba přesně nařezat a následně položit kolmo na podkladové hranoly. Pak už jen závisí na tom, jakého efektu chcete dosáhnout. Při pokládání prken s viditelnými vruty nemusíte vyřezávat tzv. klipy (drážky) pro zasazení do základny. Ušetříte tak spoustu času i nervů.

Pomoc profesionála

Realizace terasy na vlastní pěst může být nad vaše síly. Pokud i přesto chcete mít na zahradě místo, kam se budete moct kdykoliv uchýlit, je možné se obrátit na profesionály. Terasový profil, zbudování základny i přístřeší zajišťuje řada firem v České republice. Stačí některou z nich kontaktovat a rozhodnout se na základě ceny a kvality.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..