Jak na suchou pokožku hlavy? Zaručené tipy, které opravdu fungují

Jak na suchou pokožku hlavy? Zaručené tipy, které opravdu fungují

Suchá pokožka hlavy není nic neobvyklého. Naopak jde o poměrně častý problém, který trápí spoustu lidí. Jen málokdo si však s ustavičným vysoušením a nadměrným svěděním dokáže poradit. Pokud do této skupiny patříte, vezměte si k srdci následující tipy a doporučení. Prozradíme vám, jak o pokožku hlavy správně pečovat a předcházet snížení přirozené produkce kožního mazu.

Proč k vysoušení pokožky na hlavě dochází?

Než se pustíte do nápravy, udělejte si jasno v příčině problému. Stejně jako v případě jakéhokoliv jiného onemocnění je vhodné soustředit síly zejména na prevenci a nikoliv na řešení následků. Obvyklým důvodem vysoušení a svědění je nedostatek kožního mazu.

K nejčastějším příčinám suché pokožky hlavy patří ekzém či jiné kožní onemocnění, nevhodná skladba jídelníčku (nedostatek vitamínů a minerálů), působení vnějších vlivů (např. působení chladu a sucha), ale také příliš časté mytí hlavy, používání nevhodného šamponu či jiných přípravků s obsahem alkoholu a dalších dráždivých složek.

Jak na suchou pokožku hlavy? Zaručené tipy, které opravdu fungují

Nadměrné vysoušení pokožky je doprovázeno svěděním, zčervenáním i bolestivým podrážděním. U některých pacientů může urychlit padání vlasů. Klíčem k nápravě je obnova přirozené vlhkosti neboli hydratace.

5 pravidel pro prevenci vysoušení a svědění

Dbejte na dodržování pitného režimu. Průběžné doplňování vody má na pokožku inklinující k vysoušení velmi pozitivní vliv. Vyhýbejte se však nápojům s obsahem cukru – mnohé studie prokázaly, že nadměrné množství cukru způsobuje vznik lupů.

  1. Zařaďte do svého jídelníčku potraviny s vysokým obsahem esenciálních mastných kyselin. K nejlepším zdrojům patří vlašské ořechy, konopný olej, listová zeleniny, lněná, maková a mnohá další semena.
  2. Omezte konzumaci alkoholu a kávy či jiných nápojů s obsahem kofeinu. Vaší pokožce rozhodně neprospívají.
  3. Nemyjte si vlasy horkou vodou, která je jednou z příčin vysychání. Oplachujte si je pod proudem studené nebo vlažné vody.
  4. Vyhýbejte se vlasovým produktům s obsahem dráždivých látek. Udělejte si na polici místo pro kvalitní kosmetiku na suchou pokožku.

Dopřeje své pokožce příjemnou olejovou masáž

Jednou z možností, jak pokožku zvlhčit a zmírnit projevy vysoušení, je teplá olejová masáž. Velmi dobrých výsledků dosáhnete pomocí olivového nebo kokosového oleje. Kúrou posílíte krevní oběh vlasových folikulů, povzbudíte přirozenou tvorbu kožního mazu a doplníte chybějící výživu.

Dodržujte tento postup:

  • Na celé ploše pokožky hlavy rozmasírujte teplý kokosový nebo olivový olej (měly by stačit 2-3 lžíce).
  • Nechte působit po dobu jedné až dvou hodin (vlasy zabalte do ručníku).
  • Důkladně olej spláchněte z hlavy a použijte šetrný šampon.

Optimální frekvence je jedna až dvě masáže týdně v době, kdy se stav pokožky zhorší oproti normálu.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..