Jak se užívá paracetamol?

Jak se užívá paracetamol?

Jak se užívá paracetamol?

Na trhu existuje celá škála volně prodejných léků, přesto je nutné i u nich číst podrobně příbalový leták, aby bylo jasné, na co si dát pozor, pro koho je určen a na co ho brát.

Paracetamol je vhodný pro děti, které jsou mladší šestnácti let, dále je vhodný pro těhulky, které by ho měly užívat jen krátce. Pokud je u nich nutná delší doba užívání, neměla by překročit 3 dny.

Na co pomáhá?

  • Bolest (hlavy, kloubů, zubů a při migréně)
  • Horečka

V čem je obsažen?

Jaké jsou jeho výhody?

Tou hlavní je určitě dobrá snášenlivost v žaludku, který i po požití zůstává v rovnováze. V malých dávkách ho můžou i lidé, kteří užívají léky ředící krev, tedy Warfarin.


Nevýhody

  • Vyšší dávky mohou poškodit játra
  • Není vhodné pít na tyto tablety alkohol, či je brát současně s jinými léky, to vše může poškozovat játra

Zvýšené opatrnosti by měli dbát ti, kteří mají těžkou poruchu ledvin, či poruchu jater. V těchto případech je lepší vynechat mezi jednotlivými dávkami minimálně 6 i více hodin. Samozřejmě pokud je někdo na účinnou látku alergický, tak by se měl tomuto léku vyhýbat a zvolit jinou alternativu.

Správné užívání

To se vždy odvíjí od jednotlivých forem léků. Vždy je nutné dodržovat odstup 4 hodin, než si vezmete další dávku, u dětí dokonce 6 hodin.

Formy léku

  • Čípky – ty jsou pro děti od 7 kg
  • Sirup – aplikace u dětí od 3 měsíců
  • Tablety – tady už se rozlišuje slabší varianta pro děti od 6 let, a pak silnější varianty pro dospělé, tady jsou vedle tablet i čípky.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.