Jaké jsou zásady zdravého životního stylu?

Jaké jsou zásady zdravého životního stylu?

Jaké jsou zásady zdravého životního stylu?

Každý z nás by si rád užíval kvalitní a plnohodnotný život se vším všudy. Samozřejmě, že i když se budeme hodně snažit, patrně nikdy to nebude platit úplně ve všem. Přesto se můžete pokusit něco pro svůj život udělat a naučit se několik důležitých osvědčených zásad, které se můžou stát vaší každodenní součástí. Jakmile si na ně totiž zvyknete, stanou se pro vás běžnou rutinou, jak po stránce psychické tak fyzické. Jaké zásady dodržovat?

Chůze

Pravidelný aktivní pohyb je základ. Nikdo po vás nechce, abyste každý den pořádali nějaké túry. Stačí, když se naučíte více pěšky. Místo výtahu jít po schodech nahoru i dolu, jízdu autem či hromadnou dopravou vyměnit za chůzi pěšky. O víkendech zkuste místo ležení u televize vyrazit na dlouhou procházku nebo sedněte na kolo a jeďte se projet. Není důležité, kolik toho ujdete, ale aby byla chůze pravidelná.

Sport

Vyberte si tři dny v týdnu, kdy se budete vždy hodinu věnovat nějakému sportu bez pauzy. Zkuste plavání, běh, jógu, pilates nebo třeba zumbu. Hlavní je, aby byly stanoveny přesné dny i čas, kdy máte cvičit a bylo to dodržováno. Pro tělo je potřeba režim.

Plánování

Nikdy se nesnažte něco uspěchat, neberte si práci domů, nehoňte se jen tak bez rozmyslu po nákupech a pochůzkách. Naučte se plánovat, pokud možno na několik dní dopředu. Rozvrhněte si každý den tak, aby byl čas nejen na povinnosti, ale také na pohyb, zábavu a samozřejmě na rodinu či přátelé.

Detoxikace

Tělo potřebuje čas od času očistit neboli detoxikovat od všech nežádoucích látek, které zbytečně zatěžují náš organismus. Detoxikujte jednou za měsíc nebo i více měsíců, zkrátka dle potřeby. V praxi to znamená, že jeden den budete jen pít, a to čistou vlažnou vodu s čerstvým citronem. Jeden týden vynecháte maso a uzeniny, které může nahradit třeba tofu. K tomu je dobré jeden až dva týdny pít čerstvé ovocné a zeleninové šťávy ke snídani. Pokud máte svůj vlastní způsob detoxikace, můžete se držet toho svého.


Pravidelný spánek

Nepravidelný spánkový režim dokáže značně rozladit váš organismus, proto je důležité naučit se chodit spát i vstávat ve stejný čas. Jinak se může stát, že buď budete spát až moc nebo naopak příliš málo. Vyhovující není ani jedno, neboť nadbytek i nedostatek spánku vašemu zdraví škodí.

Pozitivní myšlení

Pokuste se mít kolem jen lidi, které máte rádi a zároveň se věnovat jen těm činnostem, jež vás baví. Zajistíte si tak, že budete pozitivně naladěni a nebudete tak rychle stárnout, zároveň vás jen tak nepřekvapí nějaká nemoc. Mozek je schopen zapamatovat si všechny vnější impulzy, proto je nezbytné, abyste měli stále dobrou náladu a nenechali si ji zkazit.

Relaxace

Aktivní pohyb a každodenní práce vás fyzicky i duševně vyčerpá, proto nesmíte zapomínat odpočívat. Není tím myšleno povalování na gauči, ale spíše duševní zábava. Najděte si čas na čtení, psaní, hraní šachů, malování a podobně. Najděte si zkrátka činnost, která vás baví, a vy si u ní od všeho odpočinete, musí vás vnitřně naplnit a uklidnit.

Zapomeňte na zbytečnosti

Nezabývejte se věcmi, které nedokážete ovlivnit. Všechny starosti, které máte, řešte včas a hlavně bez stresu. Nikdy nenechávejte vše na poslední chvíli, protože vás to bude fyzicky vyčerpávat.

Tuky

Omezte příjem nasycených a ztužených tuků. Zároveň zapomeňte na jednoduché cukry a přidejte naopak více vlákniny, ať už v podobě ovoce nebo zeleniny, či v sušené formě.

Závislosti

Ke zdravému životnímu stylu rozhodně nepatří pití alkoholu a kouření. Sklenka vína k večeři nevadí, ale na tvrdý alkohol zapomeňte.

Vyvážená strava

Váš jídelníček by měl obsahovat bílkoviny, tuky i cukry. Vše musí být vyváženo. Když chcete o něco více hřešit, musíte se také více hýbat. Chcete-li zhubnout, pak snižte příjem kalorií (u žen o 500 kcal, u mužů 700 kcal oproti optimální energetické hodnotě).

Pravidelné zdravotní prohlídky

Když nebudete vědět, jak jste na tom zdravotně, nikdy nemůžete v klidu a bez stresu. Zároveň si hlídejte váhu.

Čerstvé jídlo

Vyhněte se polotovarům, které jsou plné éček, nezdravých tuků, cukrů a konzervantů. Dobrá nejsou ani smažená a grilovaná jídla. Důležitá je konzumace čerstvého jídla, nejlépe připraveného v páře, dušené či pečené. Zapomínat nesmíte ani na čerstvé ovoce a zeleninu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.