Jaké octy použít v kuchyni?

Jaké octy použít v kuchyni?

Jaké octy použít v kuchyni?

Klasický ocet, který se hodí na přípravu zálivek či jako pomoc při úklidu v domácnosti, používá každý z nás. Existuje však několik druhů dalších octů, jež mají nejen své charakteristické aroma i chuť, ale také specifické použití. Jaké octy použít?

Jablečný ocet

Jeho chuť je sice nakyslá, ale má zcela nezaměnitelné jablečné aroma, které je jemné a velmi příjemné. Hodí se jako přísada do marinád, do kterých se nakládá maso. Perfektně ochucuje také zeleninové saláty.

  • Je to vhodný prostředek pokud chcete hubnout. Jeho užívání je dokonce při dietě doporučováno. V takovém případě se používá rozředěný – na 250 vody stačí 1 lžička jablečného octa.

Balzamikový ocet

Má charakteristickou sladkokyselou chuť a tmavě bronzovou barvu. Jeho chuť se báječně hodí na zmrzlinové dezerty a ovocné saláty, zejména do jahodových či ostružinových. Dopřát si jej můžete také k sýrům. Tento speciální ocet dávkujte jen po kapkách, pokrm získá velmi zajímavou a nezvyklou chuť.


Rýžový ocet

Vyskytují se 3 druhy tohoto octa – bílý, černý a červený. V bílé formě se jeho chuť podobá lihovému octu, ale na rozdíl od něj je mnohem jemnější. Vhodný je třeba do sladkokyselých pokrmů asijské kuchyně. Černý druh má velmi intenzivní aroma a perfektně se hodí ke všem smaženým jídlům. Poslední červená forma je vynikající k rybám a mořským plodům.

Vinný ocet

Bílý a červený vinný ocet je nejčastěji zmiňován jako součást receptu, které sepisují kulinářští experti. Opravdoví labužníci si obou vinných octů cenní mnohem více, než obyčejného lihového. Červený ocet je vyráběn z červeného vína a nejčastěji se používá jako ingredience do zálivky vinaigrette. Skvělý je také k hovězímu masu a zvěřině. Bílý vinný ocet se většinou používá při přípravě salátů.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..