Máte život plný úspěchů, ale i přesto jste nešťastní?

Máte život plný úspěchů, ale i přesto jste nešťastní?

Trápí vás poslední dobou, že vaše úspěchy nepřináší štěstí? Na tom bohužel není nic obyčejného, lidský mozek funguje velmi složitě, a tak mu ke spokojenosti může ještě něco chybět. Na vině může být hédonická adaptace.

Chybějící životní štěstí

Dalo by se očekávat, že po dosažení dlouho vytouženého cíle přijde náležitý pocit štěstí a radosti. To většinou dokonce přijde, ovšem mnohdy jen na chvilku. Pak přijde bohužel realita a vystřízlivění a my zjistíme, že vlastně zas tak šťastní nejsme. Nejedná se o nic neobyčejného a nemusíte si proto zoufat. Jedná se totiž o dobře známý psychologický fenomén, který postihne mnoho lidí.

Hédonická adaptace

Pod tímto názvem se skrývá jev, který ovlivňuje naše životní štěstí a spokojenost. Zdálo by se, že pokud nás potká radostná událost, například výhra v loterii, náš život se stane o mnoho šťastnějším. Většinou tomu však tak není a životní štěstí je srovnatelné s ostatními lidmi. Vše spočívá v tom, že člověk si dokáže zvyknout na všechno. Radost z úspěchu je tak krátkodobá, pak se to stává samozřejmostí a všední realitou.


Jak dosáhnout štěstí?

V angličtině je tento pojem nazýván jako hédonický běžecký pás. To z toho důvodu, že na tomto pomyslném pásu můžeme běhat pořád, s různou náročností a intenzitou, a přesto nikdy nedoběhneme do cíle. Jen stěží můžeme dosáhnout životního naplnění a štěstí, i přesto jsou však tyto drobné radosti nezbytné. Ovšem existuje naděje, že z tohoto koloběhu lze vystoupit, pokud se odpoutáte od hmotných věcí a začnete se soustředit na malé každodenní radosti.

Téma hédonické adaptace je velmi rozsáhlé a jen stěží mu lze porozumět. Pokud zrovna nejste tak šťastní, jak byste chtěli být, zaměřte se raději na menší cíle. Každý den najděte pár věcí, které vám udělaly radost a uvidíte, že spokojenost vám bude mnohem bližší.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..