Jak nemít po oslavě kocovinu?

Jak nemít po oslavě kocovinu?

Jak nemít po oslavě kocovinu?

Chystáte se na firemní či soukromý večírek? Pak zkuste několik tipů a triků, jak se vyhnout kocovině tím, že se na pití alkoholu důkladně připravíte. Co můžete udělat?

Příprava před odchodem z domova

Než vyrazíte, tak 2 hodiny předtím si dejte dávku vitaminu C, pomůže s odbouráním alkoholu. Těsně před odchodem vypijte zhruba 2 až 3 skleničky čisté vody. Pro začátek se postará o zaplnění žaludku, což zajistí, že nebude mít chuť lít do sebe alkohol hned, jak přijdete na párty. Kromě toho si trochu zavodníte tělo, to se vám bude hodit, neboť alkohol váš organismus vysuší. Na večírek se důkladně vyspěte a dopřejte si odpočinek, abyste byli klidní a v naprosté pohodě. Když budete utahaní a fyzicky vyčerpaní, alkohol vás totálně odrovná.

Na co pamatovat?

  • Jeden půllitr dvanáctistupňového piva vymizí zhruba za 3 hodiny.
  • Dvě deci vína odbouráte během 4 hodin.
  • 1 dl destilátu, který má 40%, vyprchá asi tak po 5 hodinách.

Co můžete dělat proti kocovině během oslavy?

Dejte si něco k jídlu

Než se pustíte do konzumace jakéhokoliv alkoholu, najezte se. Ideální je kousek něčeho tučnějšího, třeba špek. Díky tuku se totiž zpomalí vstřebávání alkoholu, takže se vám nemůže stát, že byste byli hned opilí. Pokud nefandíte špeku či mastnému salámu, dejte si jednoduchý zeleninový salát, do kterého přidáte větší množství extra panenského olivového oleje.

Pijte s rozvahou

Základem je kvalitní, respektive značkový alkohol, bez ohledu na to, jestli jde o koňak, whisky, vodku a podobně. Dále se snažte pít jen jeden druh alkoholu a nemíchejte jich více dohromady. Hlídejte si množství vypitého alkoholu.


  • Při odbourávání alkoholu játry, vzniká acetaldehyd, ten je toxický a může za nevolnosti, které se po pití alkoholu dostavují.
  • K nejméně toxickému druhu patří vodka.
  • Nejzrádnější je šampaňské a další bublinkové nápoje, neboť plyn v bublinkách zrychluje přesun alkoholu do krve.
  • Chcete-li se vyhnout bolestem hlavy, vyhněte se konzumaci sladkých koktejlů ve větší míře. Stačí vám klidně jen jeden.

Dávejte si pauzy

Mějte na paměti, že se alkohol rychle vstřebá do organismu, ale jeho odbourání jde velmi pomalu. Dejte si raději na čas a po každé vypité skleničce alkoholu či drinku, vypijte jednu sklenku džusu. Šťáva z ovoce totiž urychluje spalování alkoholu v těle.

Rozhodně nekuřte

Při pití alkoholu si kouření rozhodně odpusťte, protože tahle kombinace vám zhorší kocovinu, která se následující den dostaví.

Pijte přiměřeně ke své váze

Vedle množství alkoholu je v otázce následné opilosti důležitá i vaše výdrž a pohlaví. Jedinec, který váží 50 až 60 kilogramů, ve většině případů (existuje pár výjimek) se nevyrovná obrovi, který váží 100 kg. Oproti tomu organismus ženy, jež váží 50 kg, snese jen necelou polovinu z množství alkoholu, které běžně vypije muž o váze 100 kg, někdy dokonce vydrží o hodně méně.

Co udělat po oslavě?

Jakmile dorazíte domů, vypijte větší množství vody ještě předtím, než se uložíte ke spánku. Uvidíte, že vám bude po probuzení o hodně lépe. Nezapomeňte si postavit sklenici vody na noční stolek a hned jak se prvně vzbudíte, napijte se. Po konzumaci můžete být dehydratovaní, což poznáte podle toho, že máte sucho v ústech a bolí vás žaludek i hlava.

Vyhněte se vyprošťovákům

Všude možně narazíte na radu, že na kocovinu, která následující den po hojném pití alkoholu většinou přijde, pomůže ještě jeden velký panák nebo sklenice oroseného piva. Takový “vyprošťovák“ dokáže příznaky kocoviny nepatrně zmírnit, ale nemá to dlouhého trvání. Současně s útlumem příznaků vzniká kombinovaná otrava acetaldehydem a etanolem, což má mnohem horší následky.

Co vám pomůže zpět na nohy?

Poté, co se konečně vyhrabete z postele, potřebujete doplnit soli a co nejdříve povzbudit organismus. Dejte si pořádnou sklenici rajčatové šťávy nebo pomerančového džusu. Celkem rychle vás tohle pití postaví na nohy.

V průběhu dne popíjejte čaj, energetické nápoje, které vás nakopnou, a dodají chybějící sůl. Zase to s nimi nepřehánějte, bohatě stačí jeden, maximálně dva. Zaměřte se hlavně na čaj a čerstvou lisovanou šťávu. Vedle nešlápnete ani s popíjením pravé Coca-coly.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.