Pracovní úraz a odškodnění trvalých zdravotních následků

Pokud dojde k pracovnímu úrazu s trvalými zdravotními následky, může poškozený žádat odškodnění. Víte, jak se v takovém případě postupuje?

Informace najdete v nařízení vlády

Odškodnění trvalých zdravotních následků po pracovním úrazu vychází z nařízení vlády č. 276/2015 Sb., o odškodňování bolesti a ztížení společenského uplatnění způsobené pracovním úrazem nebo nemocí z povolání. 

Co je ztížení společenského uplatnění?

Jako ztížení společenského uplatnění se označuje trvalý nepříznivý vliv poškození zdraví pracovním úrazem, jeho trvalých následků a psychosociálních dopadů, které omezují nebo nějakým způsobem mění společenské uplatnění poškozeného v životě. A to především při uspokojování jeho životních, pracovních, vzdělávacích či sociálních potřeb.


Ztížení společenského uplatnění se hodnotí v bodech

K bodovému ohodnocení ztížení společenského uplatnění se zpravidla přistupuje až rok poté, kdy došlo k poškození zdraví pracovním úrazem. Právě po takové době již většinou bývá zřejmé, zda dojde nebo nedojde ke zlepšení či stabilizaci zdravotního stavu. 

Počty těchto bodů jsou u pracovních úrazů uvedeny v příloze č. 3 nařízení vlády. Odškodnění ztížení společenského uplatnění se následně stanovuje tak, že se toto bodové ohodnocení násobí hodnotou jednoho bodu. V současné době hodnota jednoho bodu činí 250 Kč. 

Samotný výpočet bodového hodnocení ztížení společenského uplatnění provádí ošetřující lékař poškozeného, a to obvykle na formuláři pojišťovny zaměstnavatele. 

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.
Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..