Jak přežít změny počasí?

Jak přežít změny počasí?

Jak přežít změny počasí?

Velké vedro vystřídá prudké ochlazení, přidá se bouřka, déšť nebo mráz a nás tyto změny řádně rozhodí. Spousta lidí ani nemusí sledovat předpověď počasí či barometr a přesto pozná, že se blíží změna počasí. Poznávacím znamením jsou pocity v kloubech, kostech a dokonce také v hlavě. Největší zátěží jsou pro nás prudší změny teplot o více než 10°C. Jak změny počasí překonat?

Prudké ochlazení

Když se náhle teplota sníží, zúží se cévy, zvýší krevní tlak a srdeční tepny se dostatečně nedokrvují. Tyto faktory mohou zapříčinit srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Při ochlazení se sníží obranyschopnost organismu, což může způsobit záněty horních cest dýchacích, únavu a také menší schopnost koncentrace. Chladné a vlhké počasí je rovněž nepřítelem všech revmatiků.

  • Co pomůžekonzumujte jídlo bohaté na energii, které tělo vnitřně zahřeje, vhodně se oblékejte a pijte horké nápoje (nejlépe čaj se zázvorem). Omezte alkohol, protože ve větším množství vám po něm bude spíše zima.

Pokles tlaku

Jakmile dojde k náhlému poklesu atmosférického tlaku, změní se rytmus srdce a zvýší krevní tlak, což může často vést až k infarktu. Pokles tlaku může rovněž způsobit rovněž migrénu, špatnou náladu, únavu, ospalost a horší soustředění. Nízký tlak může naopak prospět některým astmatikům, protože se jim lépe dýchá.

  • Co pomůžeomezte dlouhé stání, vyhýbejte se fyzické námaze, vstávejte pomaleji a přijímejte dostatek tekutin. Velmi vhodný je černý čaj s cukrem. Jestliže máte závratě a točí se vám hlava, pomáhá zkřížit nohy a dát hlavu mezi kolena. Pro jedince s vysokým tlakem je důležité omezit sůl, tuky, kouření a alkohol. Naopak jim prospěje lehká strava.

Náhlé vyjasnění oblohy

Zvýšený atmosférický tlak se projevuje zhoršenou kvalitou spánku, pobolíváním hlavy a zvýšeným krevním tlakem. U lidí, kteří se léčí s vysokým tlakem, se přidává podrážděnost a nervozita. Při dlouhotrvající tlakové výši dochází ke zvýšení počtu srdečních příhod.


  • Co pomůžezvyšte přísun vitaminu C (ovoce a zelenina), dále pijte bylinkové čaje, které uklidní (např. meduňkový), naučte se zhluboka dýchat a více odpočívat.

Větrné počasí

Příchod teplého, suchého, nárazového a prudkého větru v těle zvyšuje vylučování adrenalinu, což zrychlí tep. Dochází ke zvýšení krevního tlaku, k tomu se přidá nespavost, nervové napětí, závratě či bolesti hlavy. U některých lidí se mohou objevit silné záchvaty astma a migrény, rovněž více bolí klouby a svaly.

  • Co pomůžekdo nemusí chodit ven, měl by být raději doma, dodržovat pitný režim a průběžně se sprchovat ve vlažné vodě.

Nedostatek světla

Zima přináší kratší dny a minimum slunce. To může vyústit v problémy se špatnou náladou, melancholií a často až depresí. Objevují se pocity sebepodceňování, beznaděj, ranní nespavost, nezájem o okolí, bolest hlavy, ospalost během dne a větší chuť na přejídání, zejména sladkostmi. Výsledkem je tloustnutí, snížení sexuální touhy a někdy i její ztráta.

  • Co pomůžeběhem dne choďte více ven, zvyšte si příjem světla pomocí speciálních lamp (fototerapie) nebo zkuste užívat melatonin, což je hormon, který se podílí na řízení rytmu dne a noci. Pomáhá také pití třezalkového čaje (pokud máte nedostatek hořčíku a B6).

Měsíc

Před úplňkem a během něj, jsme často podrážděni, naše reakce bývají unáhlené a hůře spíme. Je dokázáno, že nejvíce hádek a sporů na pracovišti i doma, se vyskytuje právě tehdy, když Měsíc dorůstá. Při úplňku je také zvýšený výskyt infarktů a dalších srdečních komplikací.

  • Co pomůžev tomto období se vyhněte zvýšené námaze, a to jak fyzické, tak psychické. Rovněž se snažte vyhýbat řešení důležitějších problémů.

Horké počasí

U zdravého jedince se objevuje podráždění, malátnost, nepozornost, špatný spánek, bolest hlavy a kloubů. U chronicky nemocných dochází k větší zátěži srdce a cévního systému. Když je horko snaží se náš organismus pomocí pocení udržovat stálou vnitřní teplotu těla, což je pro něj velká námaha, která může vést až ke kolapsu.

Vysoké teploty zhoršují funkci ledvin, průduškové astma, migrénu, epilepsii a onemocnění pohybového aparátu. V neposlední řadě jsou ohroženi pacienti trpící chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN).

Co pomůžedostatečný pitný režim (vlažné ovocné čaje a voda), zcela se vyhněte kávě, alkoholu a bylinným čajům. Zaměřte se na lehčí stravu (ryby a zelenina), vyhýbejte se fyzické námaze, a když půjdete ven, vezměte si volné prodyšné oblečení, pokrývku hlavy, brýle proti slunci a nezapomeňte ošetřit pleť krémem s vysokým UV faktorem. Pokuste se co nejvíce držet ve stínu

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.