Jak připravit oblíbené pokrmy s méně kaloriemi?

Jak připravit oblíbené pokrmy s méně kaloriemi?

Jak připravit oblíbené pokrmy s méně kaloriemi?

Každý z nás má nějaké ty oblíbené pokrmy, které jsou lahodné a bohužel často i dost kalorické. Jak je trochu odlehčit a ušetřit trochu másla, případně i jiných tuků. Vaše rodina ani přátelé vůbec nepoznají, že jste tam něčeho dali méně nebo že jste tam takový tuk nedali vůbec. Co použít jako alternativu a jak něco nahradit?

Mléko místo smetany

Každá omáčka, do které dáte smetanu, má vynikající a velmi lahodnou chuť. Když však něco takového zkonzumujete je to opravdu pořádná kalorická bomba. Zkuste smetanu nahradit kondenzovaným mlékem, to mívá jen 4 %. Omáčka se přivede k varu jen na chvilku, jinak by se mohlo mléko srazit. Tímto způsobem ušetříte 26 g tuku na každých 100 g omáčky.

Káva s troškou mléka

Kdo by nemiloval lahodnou kávičku s kopečkem šlehačky či se zmrzlinou že? Tak si jí dejte raději jen tak bez ničeho, maximálně s kapkou nízkotučného mléka nebo mléčnou pěnou. Na jeden šálek kávy se tak ušetří 18 g tuku.


Lehký bramborový salát

Salát s majonézou miluje každý, ale ne vždy je vhodný, zvlášť když chcete něco zhubnout nebo si jej dopřát v méně tučné formě. Když dáte do salátu jen 20 % majonézy a zbytek nahradíte nízkotučným bílým jogurtem, vaše tělo vám poděkuje.

Uvidíte, že se po jídle nebudete cítit tak přecpaní a bude vám lehko. Pokud jde o chuť, rozdíl poznáte hned, neboť budou cítit veškeré ingredience, které to salátu dáte a majonéza je nepřehluší svou vlastní chutí. Na jedné porci bramborového salátu ušetříte 6 g tuku.

Používejte alobal

Zelenina i ryby se dají snadno připravit bez tuku, když je zabalíte do alobalu. U ryby bohatě stačí osolit, pokapat citronem a spolu s čerstvými bylinkami pečlivě zabalit a v alobalu vložit do trouby nebo na gril.

Brambory místo jíšky

Připravujete jíšku z másla a mouky na zahuštění různých polévek, omáček i červeného zelí, případně zahušťujete smetanou? Zkuste místo toho oloupat jednu či více brambor, syrovou jí nastrouhat a přidat do jídla. Nechte povařit, dokut pokrm nezhoustne.  Podobně fungují i vločky bramborové kaše. Uspoříte takto 5 g ruku na porci.

Jogurt a šlehačka

Kdo by nemiloval čerstvé dezerty, na které si dáváme ušlehanou šlehačku. Je to sice vynikající, ale jinak kalorická bomba. Až budete šlehačku šlehat, dejte do mixéru či šlehací nádoby jen polovinu, možná ještě méně a zbytek doplňte jogurtem a vyšlehejte společně se šlehačkou. Úspora je 18 gramů tuku na 100 g dezertu.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..