Proč je dobré jíst maso?


Proč je dobré jíst maso?
Proč je dobré jíst maso?

Pro člověka je konzumace masa naprosto přirozená, neboť jsme se narodili jako všežravci. Navíc nám maso přináší spoustu výhod, jimiž jsou látky, které maso obsahuje. Ty jsou pro správné fungování našeho těla nezbytné.

Z hlediska biologického a energetického je to velmi hodnotná potravina. Našemu tělu dodávají plnohodnotné bílkoviny, dále železo a vitaminy skupiny B. Jediným negativem je, že obsahuje také tuky, které zas až tak prospěšné nejsou.

Jak často jíst maso?

Četnost konzumace masa není přesně stanovena, záleží jen na vás. Někdo jí maso každý den jiný jednou za čas. Nemusíte to s masem přehánět, ale zároveň ho nezanedbávejte.

  • Samozřejmě, že se můžete stravovat jako vegetariáni, kteří maso na svém jídelníčku nemají vůbec, ale musíte tomuto způsobu stravování přizpůsobit složení potravin a vhodně sestavit svůj jídelníček. Jako vegetarián musíte pravidelně doplňovat potraviny živočišného původu.

Jaké vitaminy obsahují různé druhy masa?

Vedle bílkovin, železa a vitaminu skupiny B, obsahují masa i další látky. Jaké to jsou?


Hovězí maso

  • Vitaminy A a PP, fosfor, sodík, draslík a vápník

Telecí maso

  • Retinol, vápník, sodík a draslík.

Vepřové maso

  • Vápník, vitamin E, thiamin, riboflavin, niacin, zinek, fosfor, sodík a draslík.

Krůtí maso

  • Přestože patří k nejdietnějším masům a má nízký obsah tuku, obsahuje vitaminy a prospěšné prvky – vápník, zinek, aminokyselinu tryptophan, selen a kyselinu linolovou.

Ryby

Na našem jídelníčku by se měly objevovat pravidelně, protože jsou důležitým zdrojem jódu a zdraví prospěšných tuků (omega 3 a 6 mastné kyseliny). Jsou rovněž bohaté na vitamin D, který běžně přijímáme ze slunce. Bohužel v zimě si slunce tolik neužijeme, takže se snažte zvýšit příjem ryb i mořských plodů. Vybírejte si však méně tučné ryby.

Poznámka: další, co je pro konzumaci masa důležité je fakt, že díky němu získáme větší pocit sytosti a nebudeme se tak zbytečně přecpávat až k prasknutí.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..