Proč omezit mobilní telefony u dětí?


Proč omezit mobilní telefony u dětí?

Obzvláště v této moderní době je u mnoha dětí zcela normální, že mají vlastní mobilní telefon či tablet již ve velmi nízkém věku. Ačkoliv se tyto prostředky mohou někdy stát i užitečným prostředkem při výchově, často bohužel naopak škodí a jsou nevhodně užívány. Proč by děti neměly mít elektronická zařízení?

Jak technologie škodí?

V době do dvou let se mozek dětí rapidně vyvíjí, ve svém rozvoji pokračuje až do věku 21 let. Časný vývoj je velmi ovlivňován pobídkami z prostředí, zejména nedostatek pak působí velmi nepříznivě. Jestliže tedy malé děti užívají elektroniku, může dojít ke sklonům k nedostatku pozornosti, poškození intelektu či zvýšení impulzivity a snížení schopnosti samoregulace. Mobily také omezují pohyb dětí, což neumožňuje dostatečné pohybové aktivitě a vývoj tak může být velmi zpomalen. Jestliže mají děti vlastní elektroniku, jako je například počítač, může to také vést ke sklonům k obezitě vzhledem k nedostatku pohybu.

Vznik závislosti

Jestliže je dítěti v nízkém věku umožněn nadměrný přístup k technologiím, pak to může vést ke vzniku závislosti a zmíněné negativní účinky tak získají delšího trvání. Nejčastěji rodiče nechávají své děti pod vlivem elektroniky hlavně z důvodu, že nemají čas či chuť se potomkovi věnovat. Jestliže tak užívání elektroniky není vůbec regulované, nejen, že se jedná o nebezpečnou aktivitu, ale hlavně také rychle vzniká závislost.

Agresivita a duševní onemocnění

U některých dětí mohou hry vyvolávat nevhodné chování. Ačkoliv hry nemusí obsahovat závadný obsah, dětský mozek na ně může nepřiměřeně reagovat a vznikají tak sociální poruchy, agresivita a podobně. Zároveň mohou také moderní technologie způsobovat deprese, úzkosti, poruchy navazování vztahů, nedostatek pozornost a problémové dětské chování.

Různé technologie umí být skvělým přínosem lidstvu, jedná se však zároveň o velmi nebezpečnou „zbraň“. Především u malých dětí je tak velmi nevhodné nechávat je nekontrolovaně trávit čas s elektronikou.




Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..