Jak se postarat o štěně?


Jak se postarat o štěně?
Jak se postarat o štěně?

Pořídili jste si nové štěňátko? Nezáleží na tom, jestli jste si plnili vlastní přání mít mazlíčka nebo vás k tomu přemluvilo vaše dítě, důležité je, aby se podařilo vám i vašemu novému miláčkovi společně sžít. Co pro to můžete udělat?

Vymezte mu prostor

Snažte se pejska od začátku učit, kde je jeho místo. Kupte mu pohodlný, prostorný pelíšek, který umístíte na trvalé místo. Nesmí tam být průvan ani velká zima či teplo, a zároveň by měl mít pes dobrý výhled na veškeré dění v domácnosti.

  • Zcela nevyhovující je gauč, křeslo a další vyvýšená místa, neboť pes by pak získal dojem, že je ve vaší smečce nadřazený nad vámi.
  • Neučte psa, aby s vámi spal v posteli. Ve chvíli, kdy si na to zvykne, už se to nikdy neodnaučí.

Naučte psa čistotnosti

Pes je sám o sobě velmi čistotný tvor, ale dokud ho nenaučíte chodit pravidelně ven, budete mít doma často nepořádek. Začněte tím, že si vyberete jedno místo (nejlépe předsíň), kam umístíte plínky nebo domácí WC pro psa, jež pořídíte v chovatelských potřebách, a pokaždé když uvidíte, že se pes chystá vyrobit loužičku, ho na to místo přenesete.


  • Dobré je chodit ven každé dvě hodiny po hraní či po jídle, a také ráno a vždy večer před spaním.
  • Jakmile stěně udělá venku loužičku, pochvalte ho a dejte mu za odměnu nějaký psí pamlsek.

Vhodné krmivo

Správnému krmení musíte věnovat 100 procentní pozornost, zejména u velkých plemen, která dost rychle vyrostou za poměrně krátký čas. Krmivo musí být vyvážené s optimálním obsahem bílkovin, protože je důležité, aby rostlo rovnoměrně, ani pomalu ani moc rychle.

  • U velkých plemen je ideální 27% bílkovin v krmivu u menších kolem 30%.
  • Velkou část bílkovin by měly tvořit ty živočišné, protože jako masožravec je pes tráví nejlépe.

Doba krmení

Ta nejmenší štěňátka by se měla krmit čtyřikrát za den. Odrostlejší štěně krmte 2x až 3x denně. Dospělého psa naučte na dvě krmení každý den.

  • Po jídle by měl být pes nejméně hodinu v klidu, aby se předešlo přetočení žaludku (torzi).
  • Misku s krmivem nechte k dispozici maximálně 30 minut, to co štěně nesní, odneste pryč. Tím ho naučíte, aby vše co dostane, dojídal.
  • Pes musí mít neustále k dispozici misku s čistou a čerstvou vodou.

Výcvik štěněte

Každé štěně je schopno již od šestého týdne života zvládnout jednoduchý výcvik. Začněte s výukou základních povelů, kterými jsou, sedni, lehni a aby přišel na zavolání. Po každé ho odměňte pochvalou a také pamlskem, což je základ u výchovy každého psa.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..