Co dělá mozek během spánku?


Co dělá mozek během spánku?

Spánek je pro nás zcela nepostradatelný, potřebujeme ho stejně jako pravidelnou stravu a dostatečný pitný režim. Pokud bychom měli spánku málo, negativně nás to ovlivní nejen psychicky, ale i fyzicky.

V průběhu spánku naše tělo odpočívá a nabírá nové síly, avšak mozek jede i ve spánku na plné obrátky.

Zpracování

Během dne sbíráme různé podněty, které pak mozek ve spánku analyzuje a zpracuje. Zjišťuje, jak je daná informace důležitá a rozhodne se, jak s ní naloží. To je také důvod, proč se říká, že je ráno moudřejší večera, neboť přes noc mozek pracuje na tom, aby našel co nejlepší řešení problému.

Ukládání

Jestliže tělu nedopřáváme dostatek kvalitního spánku, nemá to vliv jen na naší výkonnost, ale můžeme si narušit i centrum, které ukládá informace do hloubkové paměti. Mozek totiž formuje naše zážitky i všechny vzpomínky, jak ty nové, tak ty starší. Propojí je, utvoří mezi nimi potřebný vztah a uloží.

Noční očista

V noci má mozek i další funkci, a tou je zbavit se nebezpečných látek, které jinak ohrožují naše zdraví. Když mozku nedopřejeme dostatek spánku, aby se s těmito látkami popral, může to v budoucnu vést až rozvoji Alzheimera či Parkinsona.

Stává se, že když jdete spát, myslíte na nějaký problém, který se Vám nedaří vyřešit, v tom se v noci vzbudíte a řešení je na světě? Je to tím, že mozek během noci rozpozná a spáruje různé okolnosti, jejichž souvislost Vám v bdělém stavu nedojde. Proto nezapomeňte dobře spát.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákupKomentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..