Jak se chovat v letadle?

Jak se chovat v letadle?

Jak se chovat v letadle?

Čas dovolených je v plném proudu a řada z vás se rozhodla, že na svou dovolenou poletí letadlem. To však nespočívá jen v tom, sbalit vše potřebné a vyrazit. Je důležité, abyste se také v letadle uměli chovat a neobtěžovali svým nevhodným chováním ostatní cestující. Jak většinou takový let probíhá?

V každém letadle platí určitá pravidla, která se mohou lišit podle toho, jakou leteckou společnost jste se rozhodli použít. Některá pravidla jsou však u všech společností stejná a měli byste se je naučit dodržovat a respektovat (zejména co se týká etikety a společenského chování).

Základní pravidla

  • Chovejte se k ostatním cestujícím slušně a ohleduplně.
  • Své svršky (kabát, bunda atd.) spolu s příručním zavazadlem uložte do úložného prostoru nad vámi (avšak předtím si nezapomeňte vyndat vše, co budete potřebovat v průběhu letu, ať pak neobtěžujete ostatní, když stále pro něco budete chodit).
  • Pokuste se ostatním vycházet vstříc.
  • Jakékoliv neshody se snažte řešit v klidu, bez zbytečných emocí nebo křiku.

Udělejte si pohodlí

Jestliže vás čeká delší let, neváhejte si vyzout obuv. Předejdete případnému zapaření nohou či jejich otoku, navíc budete mít větší pohodlí.

Zkuste si chvilkami procvičit tělo, ať nejste na konci letu úplně ztuhlí. Zakruťte několikrát hlavou, jděte se projít na toaletu, případně zkuste několik protahovacích cviků.


Odpočinek a pitný režim

Nezapomeňte, že v letadle je váš organismus ovlivňován jinými podmínkami, než na zemi, protože je důležité pít dostatek tekutin (nejlépe čisté vody). Pokuste se vynechat alkohol, a pokud už se napijete, omezte to na minimum.

Během letu se nezapomeňte prospat, máte-li problém usnout, pusťte si do sluchátek hudbu nebo shlédněte nějaký film.

Bezpečnostní pásy

Jestliže se rozsvítí signalizace zapnutí pásů, je důležité, abyste se rychle posadili na své místo a připoutali se. To se děje při vzletu, přistávání, ale také v průběhu letu, pokud letadlo prolétá bouřkou či ho zasáhnou turbulence.

Jet lag

Pásmová nemoc, jak se jet lag česky nazývá, je v podstatě porucha biologických rytmů, která se může dostavit u některých jedinců poté, co překročí několik časových pásem.

  • Projevuje se únavou a dezorientací. U některých dokonce může značně narušit průběh dovolené, když jsou po první dny v podstatě nepoužitelní.

Předcházet tomu můžete tím, že si budete vybírat takové lety, jež mají čas odletu v noci a přílet do vybrané destinace v ranních hodinách místního času.

  • Během letu se snažte co nejvíce spát. Jakmile dosednete na letiště ve svém dovolenkovém ráji, nechoďte si zdřímnout, ale naopak vyrazte ven na vzduch, užít si světla a se spaním vyčkejte až do večera, jak jste běžně zvyklí chodit spát.
 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.