Jaký plevel se dá využít?


Jaký plevel se dá využít?
Jaký plevel se dá využít?

Přestože o svou zahradu pečlivě pečujete, tomu, aby zde vyrašil i plevel, zkrátka nezabráníte. Často se však mezi těmito plevelnými rostlinami vyskytuje spousta druhů, které ač jsou plevelem, tak mají léčivé účinky. Pojďme se podívat, který plevel můžete využít usušit k léčení a co prostě jen hodit na kompost.

Pampeliška

Patří k nejužitečnějším léčivkám mezi plevelovými rostlinami, je oblíbená do různých směsí. Jediné co se u nás zatím ještě tolik nerozšířilo, je její použití v kuchyni jako zeleniny.

Vlčí mák

Přestože se vyskytuje nejčastěji na loukách, čas od času se může objevit i na vaší zahrádce. Je to velmi důležitá surovina, která se používá při výrobě léků na bolest, neboť vlčí mák obsahuje morfin. Není však vhodné s ním experimentovat, domluvte se raději s nějakou odbornou sběrnou a vlčí mák jim můžete klidně dodat.

Pýr plazivý

Neexistuje snad otravnější druh plevele, než je právě tento. Jen velmi těžko se ho ze zahrádky zbavíte, a když už tak se musíte postarat o naprosté zastínění, to jediné na něj platí. Čím je otravnější o to léčivější účinky má. Při sběru je důležitý jeho oddenek, který je nejvhodnější sbírat na podzim. Pomáhá při onemocnění močových cest, poruchách jater, sleziny a žlučníku. Používá se také jako přísada do antidiabetických směsí. Na jednu dávku odvaru vystačí 3 až 10 g.


Vlaštovičník větší

Vyskytuje se často na rumištích, ale klidně si najde místečko i na pečlivě ošetřené zahrádce. K léčení se využívá jeho šťáva, která má skvělé účinky proti bradavicím. Jinak si na vlaštovičník musíte dávat pozor, protože je jedovatý.

Heřmánek pravý

Sice se o něm všichni zmiňují jako o léčivé bylince, přesto je to v podstatě plevel. Používá se na přípravu kloktadla, k obkladům, můžete ho pít jako čaj, zkrátka je to všestranná léčivka.

Lopuch větší

Další plevel, který se vyskytuje na rumištích je lopuch. Jeho léčivé účinky jsou tak zásadní a významné, že se dokonce začalo uvažovat o jeho pěstování. Na jaře a na podzim se sbírá jeho kořen, který má močopudné účinky, zároveň podporuje pocení. Používá se také při poruše trávení, žaludečních katarech a vředové chorobě.

Z dalších plevelných rostlin jmenujme třeba Mochnu husí, jejíž oddenek pomáhá tišit křeče. Dále je to Lnice květol, jež se vyznačuje projímavým, potopudným a močopudným účinkem. Jeho nať se sbírá v době květenství mezi červnem a zářím. Jako poslední není na škodu zmínit Hluchavku bílou, která má močopudné účinky, zároveň působí desinfekčně, je vhodná zejména na prostatické potíže.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..