Jak se před vánoci nezbláznit?


Jak se před vánoci nezbláznit?
Jak se před vánoci nezbláznit?

Každý z nás si rok co rok říká, že tyhle Vánoce bude mít připraveno všechno včas a rozhodně se ničím nebude stresovat na poslední chvíli. Bohužel to u 90 % případů nevychází, a většina lidí propadá panice. Je rozmrzelá, hroutí se z nedostatku času, jsou v časovém presu, upadají do bezmoci, stresu a nakonec je dokáže rozplakat v podstatě cokoliv. Jak těmto stavům předcházet a nezbláznit se?

Potřeba světla

Vánoční období je sice plné různých světel, ale sluneční svit člověku chybí. To se projevuje podrážděností, únavou a celkovým útlumem organismu. V horších případech může jít o sezonní afektivní poruchu. Ta předchází v řadě případů v depresi. Kromě již zmíněných příznaků, jí doprovází zvýšená chuť k jídlu spolu s přejídáním, přibírání na váze, špatná soustředěnost a větší citlivost. K léčbě dochází formou ambulantní terapie jasným světlem (terapeutickou lampu si lze pořídit domů). Pomáhají dlouhé procházky přes den, když je světlo. Pracující, kteří nemají možnost být přes den na světle, mohou večer zaskočit do solária nebo si doma rozsvítit světla a zapálit vonné svíčky.

Pohyb pomáhá

Obecně platí, že čím více stresu, tím větší potřeba pohybu. Na cvičení nezapomínejte, protože kromě uvolnění, přináší také dávku endorfinů, hormonů štěstí, jež tělo nabijí novou energií. Cvičení může nahradit i dlouhá svižná procházka.


Vyrazte za teplem

Pokud patříte k těm jedincům, kteří si na Vánoce nepotrpí, tak se sbalte a vydejte se na svátky někam do exotiky. Místo vánočních stromků tam budou palmy, vaječný koňak nahradí ovocné koktejly a bramborový salát s řízkem či kaprem vyměňte za mísu mořských plodů. Sluníčko vás zbaví deprese a vy zapomenete na všechny starosti spojené s tímto obdobím.

Provoňte váš byt

O vůních je známo, že jsou léčivé. Zkusit můžete horkou koupel s vonnou esencí, aromalampu a vonný olejíček, který bude mít uklidňující účinky nebo vonné tyčinky a svíčky. Z vonných olejíčků jsou vhodné zejména ovocné vůně jako citrusy, jablko, hruška, ale také vanilka a další.

Relaxace

Období před Vánoci bereme většinou jako čas práce a povinností, ale zkuste občas odpočívat a dopřát si cokoliv, co vás potěší a přinese radost. Může to být koupel, četba oblíbené knihy, návštěva kina a podobně. Zkrátka si každý den dopřejte alespoň nějakou maličkost. Hlavně nezapomínejte na dostatek spánku.

Nervový systém

Právě v tomto období je důležité posilovat nervový systém stejně jako odolnost organismu. Pokud vám chybí vitaminy a minerály, k jejichž zvýšenému vylučování dochází při dlouhodobém stresu (jedná se hlavně o zinek, hořčík a vitaminy skupiny B), pak je musíte pravidelně doplňovat. Nejlépe když je tělo příjme přirozenou cestou, ale můžete sáhnout i po různých přírodních doplňcích stravy.

Odměňování

Kupte si něco hezkého, udělejte si hezké odpoledne se svými kamarádkami a zkuste třeba výrobu adventních věnců či ozdob na Vánoce, pečte cukroví s dětmi nebo zapojte do předvánočního úklidu celé osazenstvo domácnosti. Společně pak zajděte do kina, někam na jídlo nebo třeba na vánoční trhy. Odměníte tak sebe i je.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..