Jak můžeme kouzlit s pažitkou?


Jak můžeme kouzlit s pažitkou?

Pažitka je již od pradávna nedílnou součástí téměř každé domácnosti. Vypadá na první pohled úplně obyčejně, ale je to velmi užitečná rostlina, která rozhodně není jen ozdobou chleba.

Co je dobré vědět o pažitce?

Pažitka sice pochází původně ze Středomoří, ale v současnosti se pěstuje i u nás, navíc na ní můžete narazit i ve volné přírodě, a to zejména volně rostoucí na březích vodních toků, jako příklad lze uvést vysokohorská prameniště v Hrubém Jeseníku nebo třeba v Krkonoších. Roste také podél Vltavy, Berounky, Sázavy, Labe atd. Ovšem není problém na ni narazit i na dalších, často i nezvyklých místech, kam se dostala v plané verzi ze zahrádek.

O pažitce možná nevíte, že podobně jako nať, jsou jedlé i její květy, navíc mají totožnou chuť. Květy jsou velmi chutné a aromatické, skvěle se hodí jako dekorace na těstoviny, do polévek nebo třeba rizota.

Léčivé účinky

Pokud se týká obsahu zdraví prospěšných látek, pažitka obsahuje mnohonásobek vitaminu A oproti ostatní cibulové zelenině. Kromě vitaminů v ní najdete vápník, železo, betakaroten a další.

Co dělat, aby pažitka neuschla?

Když už si jednou domů pažitku pořídíte, musíte jí věnovat potřebnou péči, zejména pokud chcete, aby vám rostla i přes zimu. Důležitá je pravidelná zálivka a sestřihávání.  Jestliže se vám nepodaří všechnu ostříhanou nať spotřebovat, uložte jí do chladničky nebo ji zmrazte. Případně se dá naložit do soli (jak to dělají třeba na Sibiři).

Zmrazení

Použijte sáček, mrazicí box (nádobí) nebo si vyrobte bylinkové ledové kostky. Stačí tvořítko na led naplnit bylinkami, zalít vodou a dát zamrazit. Pak je vyklopte do mrazicí nádoby a tvořte klidně další.

Pažitkové pesto

Milovníci tradičního bazalkového pesta určitě uvítají možnost vyzkoušet chutnou alternativu z pažitky.

Ingredience:


  • 150 g čerstvé pažitky
  • 100 ml extra panenského olivového oleje
  • 5 g soli
  • 2 – 3 stroužky česneku

Pažitku omyjte, česnek očistěte a společně pokrájejte na menší kusy. Vložte do mixovací nádoby, osolte, zalijte olivovým olejem a pomocí tyčového mixéru důkladně rozmixujte. Hotové pesto přendejte do uzavíratelné sklenice a uložte jej do lednice.

Pažitkové pesto je ideální do pomazánek, omáček, zeleninových polévek nebo třeba pod maso. Uvedené množství surovin vystačí zhruba na 4 porce.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákupKomentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..