Jak vyrobit jitrocelový sirup?

Jak vyrobit jitrocelový sirup?

Jak vyrobit jitrocelový sirup?

Jitrocel je oblíbený a známý díky svým léčivým účinkům. Nejen, že dokáže ulevit při nachlazení, ale usnadňuje vykašlávání hlenů, pomáhá čistit plíce, krev i ledviny. Nejčastěji se s ním setkáváme ve formě sirupu, který má vynikající sladkou chuť a krásně voní. Navíc je jeho užívání vhodné i pro malé děti. Kromě již zmíněných problémů je jitrocelový sirup skvělý na kašel, rýmu, silné zahlenění, zánět průdušek, mandlí a také na astma.

Jak jitrocelový sirup užívat?

Ve většině případů se dávkuje po lžičkách. Nejčastěji 1 lžička 3x denně. Můžete klidně sirup přidat do čaje a vypít. Kdo nechce používat hotový výrobek, který seženete v každé lékárně, klidně si jitrocelový sirup vyrobí doma. Nabízíme tři různé způsoby, jak sirup vyrobit a záleží jen na vás, který si vyberete, a bude vám vyhovovat.


Způsoby výroby

Sirup na medu

Natrhejte čtyři hrsti listu jitrocele, důkladně properte a nakrájejte nadrobno. Dejte je do hrnce a zalijte 100 ml vody. Potom přidejte 250 gramů medu a na mírném ohni nechte vařit tak dlouho, až se vytvoří hustá tekutina. Ještě teplý sirup sceďte a potom nalijte do uzavíratelné lahve. Nezapomeňte jej uchovávat v lednici.

Vrstvený sirup

Vyzbrojte se dostatečnou zásobou čerstvě natrhaných listů jitrocele, pečlivě je omyjte a co nejvíce napěchujte do čisté sklenice po vrstvách. Začněte vrstvou listů, kterou zasypete třtinovým cukrem, přidejte další vrstvu listů, stlačte a takhle pokračujte, dokud nebude sklenice plná. Důležité je, každou vrstvu co nejvíce stlačovat. Když je sklenice plná, postavte jí na slunné místo, aby listy pustily šťávu a cukr se rozpustil. Jakmile toto nastane, stačí jen obsah sklenice přecedit, přelít do uzavíratelné lahve a dát do lednice, kde vám vydrží i několik měsíců.

Jitrocelový sirup s medem a citronem

Sesbírejte 1 kilogram čerstvých listů, nakrájejte, vhoďte do hrnce, zalijte 2 litry studené vody. Dejte na 15 minut vařit, poté odstavte a nechte do druhého dne vylouhovat. Následující den odvar sceďte, přidejte 1 oloupaný a na kolečka nakrájený citron, 2 kilogramy cukru krystal a nechte vše minimálně na 1 hodinu vařit. V průběhu vaření směs pravidelně míchejte. Hotový sirup nalijte ještě teplý do připravených uzavíratelných sklenic. Obraťte dnem vzhůru a nechte zcela vychladnout.

 Komentujte jako první

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zobrazována


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..